Одночлен та багаточлен. Дії з ними

Одночлен. Його властивості

Виконуючи будь-які дії з числами в результаті ми отримаємо також число.

Для прикладу знайдемо результат виразу:

Виконаємо першу дію в дужках:

Далі помножимо на отриманий результат:

Як помітно, в результаті ми отримали одне єдине число.

Вираз який складається з одного єдиного числа називають Вважають, що одночлен це вираз у якого є лише та і не має дії При цьому даний вираз має бути спрощеним. Наприклад, коли є вираз то нам варто виконати дію множення.

Розглянемо декілька одночленів:

Зауважимо, що одночленами можуть бути вирази у яких є і цифри, і букви, але не має дій

виразу не варто боятися. Ми можемо виконувати з ним усі дії. Лише зауважимо, що виконувати дії виразів можна лише тоді, коли біля них знаходяться однакові букви.

Для прикладу: Це запам’ятати доволі просто, якщо ми уявимо, що це скорочено від То, в такій ситуації, отримаємо: Якщо ж ми матимемо різні букви: то дії виконати не можливо. Наприклад, можемо вважати скороченням від і скороченням Ви ж не будете казати, що маєте чи Ви так і залишите Одночлени в яких є абсолютно однакові букви в якості множників (числа можуть відрізнятися) називаються подібними. Але варто розуміти, що одночлени та є різними. Адже, в першому є множником, а у другому дільником.

Коли ви маєте вираз, то на справді ви маєте Наприклад, це теж саме, що і навпаки теж, що При ділені логіка така ж як і у звичайних числах. Тобто, це теж саме, що і навпаки.

Враховуючи це, при множенні ви можете переставляти букви. Тобто, запис (частіше ви будете зустрічати такий вигляд аналогічний запису Дане правило працює лише при множені! Пояснити це доволі просто і як помітно результат буде таким же. При ділені це не працює, адже і як помітно результати різні.

Дякуючи даній властивості ви можете виконувати в ситуаціях, коли маєте однакові букви але в різному порядку:

Для виконання дій букви мають бути абсолютно однаковими. Тому, якщо у них є різний степінь, то їх також не можна. Наприклад, у такому виразі виконати додавання ми не зможемо, бо маємо в різних степенях.

Якщо біля букви не має жодного числа, то там знаходиться Тому, запис варто сприймати як або Відповідно, матимемо:

Між одночленами часто доводиться виконувати дії множення. В таких ситуаціях дуже зручно записувати подібне з подібним. Тобто, числа з числами, а однакові букви з однаковими буквами.

Розглянемо такий приклад:

Отже, ми маємо множення одночленів. Для того щоб знайти результат напишемо подібне з подібним. Для зручності будемо використовувати дужки хоча вони є не обов’язковими. Враховуючи, що букви зустрічаються лише один раз, то їх напишемо без дужок

Виконуючи правила множення чисел та властивості степеня будемо мати такий результат:

Або ми можемо написати це так:

Одночлен який максимально спрощений (виконані всі можливі дії) називають «одночленом стандартного виду». У попередньому прикладі є одночленом стандартного виду, а не є одночленом стандартного виду, оскільки в ньому не виконана дія множення.

Число, яке є в одночленові (числовий множник; його зазвичай пишуть по переду) називають

Наприклад, коефіцієнтом одночлена є буде (пам’ятаємо, що коли не має числа, то вважаємо, що там знаходиться даний вираз записаний не зовсім коректно (намагаються першим писати знак, число і букви в алфавітному порядку), але не зважаючи на це є числовим множником.

Суму всіх степенів буквених виразів одночлена стандартного виду називають Якщо в одночлена не має буквеного виразу, то його степінь є рівний

Наприклад, знайдемо степінь одночлена Для зручності з першу розберемося які тут є степені. В степінь Тому, степінь одночлена буде

Багаточлен та дії з ним

Вираз який складається з декількох різних одночленів між якими є дія називається

Для прикладу, вирази є багаточленами.

Звісно ж у багаточленові може бути подібних одночленів. Наприклад, Виконавши подібних одночленів ми отримаємо: Аналогічно до одночлена ми можемо мати «багаточлен стандартного вигляду». Багаточлен стандартного вигляду складається з одночленів стандартного вигляду. Тобто, якщо ви не маєте подібних одночленів (відповідно не можете виконати дії і при цьому у вас не має дужок, то ви маєте багаточлен стандартного вигляду.

Ви можете виконувати багаточленів. Для прикладу розглянемо додавання та віднімання таких виразів і

Для правильності запису будемо брати обидва багаточлени у дужки.

Розглянемо додавання:

Якщо перед дужками не має жодного знаку або стоїть знак і при цьому дані дужки не множаться ні на що, то ми можемо просто забрати ці дужки:

Після чого нам залишається виконати дії додавання/віднімання з подібними числами (одночленами):

Розглянемо віднімання:

Якщо перед дужками стоїть знак і при цьому дані дужки не множаться ні на що, то ми можемо забрати ці дужки але необхідно змінити знаки всіх чисел на протилежні:

Після чого нам залишається виконати дії з подібними числами (одночленами):

Часто доводиться виконувати множення багаточлена на одночлен. В такій ситуації вам необхідно помножити одночлен на кожен одночлен багаточлена (пам’ятаємо, що багаточлен складається з одночленів стандартного вигляду). Дану ситуацію можна записати у вигляді: або (бувають моменти, коли ви маєте вигляд але в такій ситуації їх можна просто переставити місцями, після чого, ви отримаєте вигляд Помноживши одночлен «a» на кожен одночлен багаточлена ми отримаємо: Можемо це записати у вигляді формули:

a(b + c) = ab + ac

Це запам’ятати доволі просто. Уявіть, що ви заходите в кімнату. Там знаходяться два ваших з якими ви ще не бачились. І як вихована людина ви привітаєтеся з ними. Це ж саме робить наша буква «a». Вона привіталася з «b» а потім привіталася з «c».

Виконувати дію множення вам варто починати з визначення знаку, далі множити числа між собою, а вже тоді однакові букви. Це буде на багато скоріше чим виконувати повний запис. Хоча розглянемо саме його:

Це є повний запис. Ми його розглянули щоб чітко зрозуміти як відбувається процес множення. Виконаємо ж його за правилом множення одночленів:

Розглянемо ще один приклад:

Як помітно повний запис це доволі довго. До того ж буває плутанина зі знаками. Краще за все відразу писати знак одночлена який знаходився перед дужками:

Не відіграє ролі скільки доданків ви маєте у дужках. Вам все одно доведеться множити по черзі всі числа:

Ви можете мати множення не лише одночлену на багаточлен, а і множення двох (може бути і більше) багаточленів. Це можна подати у вигляді:

Пам’ятаєте історію де ви входили у кімнату в якій знаходились ваші друзі? Зараз же ви входите у цю кімнату не самі але все одно будете вітатися по черзі зі своїми друзями. З першу ви, а потім людина яка зайшла разом з вами:

По факту даний вираз можна написати ще так:

Це вже буде виглядати як множення одночлена на багаточлен. Якщо вам буде так зручніше, то можете використовувати даний запис.

Розглянемо це на прикладі: